Zaloguj się
 Przeglądaj oferty
 Wyszukaj ofertę
 Dilerzy
 Zgłoś chęć rejestracji
     
 
DOWNLOADS
Informacje (57)
Uprawa (57)
Warzywnictwo (57)
Hodowla (57)
Technika (57)
Kal: Burak (57)
Kal: Jęczmień (57)
Kal: Pszenica (57)
Kal: Rzepak (57)
Kal: Trzoda (57)
Cennik ciągników (57)
fota monika

SZUKAJ
Szukaj artykułu w archiwum:




Wsparcie polskiej energetyki i rolnictwa

Polska, tak jak wszyscy członkowie Unii Europejskiej, zobowiązana jest do znaczącej redukcji emisji CO2 – o 20 procent do końca 2020 roku. W jaki sposób pogodzić to ze zwiększanie potencjału gospodarczego, by redukcja nie utrudniała rozwoju? W przypadku Polski największe rezerwy tkwią w modernizacji istniejących instalacji m.in. energetycznych i unowocześnieniu stosowanych technologii. Potencjał tkwi też w rolnictwie i zdolności upraw do wchłaniania zanieczyszczeń z atmosfery.

Potencjalną możliwością modernizacji polskiej energetyki może być system GreenCert™, stworzony przez firmę C-Lock Technology, który oferuje precyzyjny, i co najważniejsze w czasie rzeczywistym, pomiar wszystkich parametrów wpływających na sprawność elektrowni i wielkości emisji. Pozwala to elektrowni na raportowanie obniżenia emisji CO2, pomiary emitowanych zanieczyszczeń i ich certyfikowanie, ale także umożliwia praktycznie każdemu udział w obrocie uprawnieniami.

GreenCert™ umożliwia również włączenie do tego systemu polskiego rolnictwa. Naukowcy z Instytutu Nauk o Atmosferze Wyższej Szkoły Górnictwa i Technologii w Południowej Dakocie opracowali metodologię badania emisji CO2 i zdolności do jego pochłaniania przez gospodarstwa rolne. Korzystając z komputera z dostępem do Internetu, każdy rolnik będzie mógł, po wypełnieniu odpowiedniego formularza, zbadać ilość uwalnianych do atmosfery i pochłanianych gazów cieplarnianych, uzyskać certyfikaty (Certfied Carbon Emission Reduction Credit – CCERs), a następnie odsprzedać je przemysłowi, jak podają twórcy systemu.

System GreenCert™ został pilotażowo wdrożony na kontynencie północnoamerykańskim, obecnie trwają przygotowania do jego przeniesienia na rynek europejski. W Polsce zajmuje się tym spółka Crowley Infrastructure Development Group (CIDG).
E.G./WRP
na podst. mat. CIDG

Nowy numer WRP
Hage Polska
Giełda
Krajowa Rada Izb Rolniczych
Film KSM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     Prawo autorskie 2005 www.wrp.pl design by positiv studio