Zaloguj się
 Przeglądaj oferty
 Wyszukaj ofertę
 Dilerzy
 Zgłoś chęć rejestracji
     
 
DOWNLOADS
Informacje (57)
Uprawa (57)
Warzywnictwo (57)
Hodowla (57)
Technika (57)
Kal: Burak (57)
Kal: Jęczmień (57)
Kal: Pszenica (57)
Kal: Rzepak (57)
Kal: Trzoda (57)
Cennik ciągników (57)
fota monika

SZUKAJ
Szukaj artykułu w archiwum:
W majowym numerze WRP

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika Wiadomości Rolnicze Polska.

Kto opóźnia kredyty?

Większość inwestycji związanych ze wznowieniem produkcji roślinnej, rolnicy mają już za sobą. Ze sfinansowaniem zakupów nawozów, materiału siewnego i paliwa rolniczego gospodarze jednak musieli sobie poradzić sami, mimo obietnic rządu szybkiego uruchomienia kredytów preferencyjnych.

Czytaj dalej

Informacje

Zbiór informacji z rynku rolniczego

Czytaj dalej

Reklama firmy PZU

Czytaj dalej

Pod znakiem zawirowań

Większość banków przesunęła akcję kredytową na drugi kwartał. Od początku roku do 25 lutego, osiem centrów bankowych wraz z oddziałami w całym kraju udzieliło zaledwie 4 729 kredytów klęskowych i tylko 195 kredytów inwestycyjnych.

Czytaj dalej

Naruszenie wyłącznego prawa do odmiany i jego sankcje

Naruszeniem wyłącznego prawa do odmiany jest podjęcie przez jakikolwiek podmiot bez zgody hodowcy któregokolwiek z działań polegających na: wytwarzaniu, rozmnażaniu, przygotowywaniu do rozmnażania, oferowaniu do sprzedaży, sprzedaży lub wprowadzaniu do obrotu w inny sposób, eksportowaniu, importowaniu oraz przechowywać do każdego z tych celów, materiału siewnego odmiany chronionej.

Czytaj dalej

Skrzypionki zbożowe – szkodniki zbóż

Jednymi z najważniejszych szkodników zbóż o znaczeniu ekonomicznym są skrzypionki. W Polsce występują dwa gatunki skrzypionek należące do rodziny stonkowatych: skrzypionka zbożowa (Oulema melanopa L.) i skrzypionka błękitek (Oulema cyanella Voet.).

Czytaj dalej

Zboża bez chwastów

Do wiosennego zwalczania chwastów dwuliściennych liczną grupę stanowią preparaty należące do tzw. regulatorów wzrostu (substancje aktywne: 2,4 D, MCPA, mekoprop, dichlorprop, dikamba), a zakres zwalczanych gatunków chwastów uzależniony jest od składu wymienionych komponentów.

Czytaj dalej

Choroby grzybowe łubinu

W ostatnich latach obserwuje się bardzo dynamiczny wzrost areału uprawy łubinu. Z danych statystycznych GUS wynika, że łubin zajmuje największą powierzchnię spośród wszystkich gatunków roślin strączkowych uprawianych w naszym kraju. W Polsce uprawia się trzy gatunki łubinu: wąskolistny, żółty i biały. Największą powierzchnię zajmuje łubin wąskolistny, nieco mniejszą łubin żółty i najmniejszą łubin biały.

Czytaj dalej

Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy

W ochronie kukurydzy przed chwastami przyjęło się, że wykonywany jest tylko jeden zabieg: doglebowy lub dolistny. W wielu państwach Unii Europejskiej z założenia stosowane są dwa zabiegi. Poniżej przedstawiono podstawowe zalecenia odchwaszczania kukurydzy nalistnie. Poszczególne zabiegi można wykonać na plantacjach odchwaszczanych doglebowo, na których nie stwierdzono spodziewanego efektu chwastobójczego, no i oczywiście na polach jeszcze nie odchwaszczanych.

Czytaj dalej

Szkodniki łuszczynowe

Szkodniki zagrażające uprawom rzepaku podczas kwitnienia i zawiązywania łuszczyn to chowacz pryszczarek i pryszczarek kapustnik (szkodniki łuszczynowe). Największe straty powodują na rzepaku jarym, rzepak ozimy uszkadzany jest w mniejszym stopniu.

Czytaj dalej

Reklama firmy Bayer

Czytaj dalej

Ochrona ze wskazaniem

Straty plonu w wyniku występowania i rozwoju agrofagów wynoszą w skali globalnej ponad 40%. Przy zaniechaniu ochrony chemicznej wysokość strat wzrasta prawie dwukrotnie i wynosi 70%. Także w Polsce na uprawach ziemniaka w ostatnich latach obserwujemy wzrost strat powodowanych przez zarazę ziemniaka. Obecnie ich wysokość przy zaniechaniu ochrony chemicznej lub jej niewłaściwym prowadzeniu wynosi ponad 50%.

Czytaj dalej

Bakterie czynią szkody

Przyczyną obniżenia wartości handlowej ziemniaków jadalnych, jakości surowca do przetwórstwa oraz wartości nasiennej sadzeniaków jest parch zwykły ziemniaka. Zaliczany jest obok parcha srebrzystego i ospowatości do chorób skórki bulw. Powoduje tzw. parszywienie bulw tworząc na skórce brunatne, nieregularne, różnej wielkości strupy odgraniczone od zdrowego miąższu warstwą skorkowaciałych komórek. Rzadziej parch wywołuje rany na stolonach, korzeniach i podziemnych częściach łodyg.

Czytaj dalej

Burak ćwikłowy jako plon

Burak uprawiany jest z siewu do gruntu na miejsce stałe w terminie zależnym od przeznaczenia plonu. Na zbiór pęczkowy nasiona wysiewa się już w połowie kwietnia, na użytek letni w maju, a na przechowanie w czerwcu. Można również wysiewać go w połowie lipca, jako poplon z przeznaczeniem dla przetwórstwa, które potrzebuje do konserwowania korzenie o średnicy 25-50 mm.

Czytaj dalej

Masłowe i kruche

Firma Rijk Zwaan już od kilku lat oferuje w swojej ofercie sałaty z pełną odpornością na 26 ras mączniaka. W uprawach pod osłonami dużą popularność zyskały dwie odmiany Omega RZ oraz Alfredo RZ. Przeznaczone na najwcześniejsze nasadzenia od początku listopada, charakteryzujące się bardzo szybkim wzrostem. Gardia RZ przeznaczona do uprawy od października do końca marca. Charakteryzują ją duże jasne liście oraz bardzo duża luźna główka.

Czytaj dalej

Żywienie szynszyli

Szynszyle w naturalnym środowisku żyły na skalnych wyżynach Andów. To niezmiernie suche i gorące tereny, ubogie w roślinność. Szynszyle, jako zwierzęta roślinożerne, żywiły się suchymi źdźbłami traw, nasionami i gałązkami drzew i krzewów. A rosa pozostała po zimnych nocach służyła im do gaszenie pragnienia.

Czytaj dalej

Żywienie a karmy przemysłowe

Zalecenia dotyczące żywienia psów, a szczególnie tzw. zbilansowania diety mają największe znaczenie w przypadku żywienia szczeniąt, które mają wyrosnąć na duże psy. Szczenięta takie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia osiągają masę ciała 30-40 kg, co oznacza tygodniowe przyrosty w 3-6 miesiącu życia o 1-2 kg tygodniowo. Przy takich szybkich przyrostach błędy żywieniowe mogą być przyczyną chorób kości związanych z szybkim wzrostem psa.

Czytaj dalej

Kolczyk dla niej i dla niego

Wśród priorytetów towarzyszących współczesnej produkcji zwierzęcej w gospodarstwie trzeba wymienić… wiedzę i bezpieczeństwo. Aby wiedza na temat każdej sztuki bydła, owiec, kóz i trzody przekładała się na bezpieczeństwo pochodzących od nich produktów żywnościowych, potrzebne jest jednak pewne proste wyposażenie. To kolczyki, z którymi zwierzęta nie rozstają się od chwili urodzenia aż do zakończenia życia.

Czytaj dalej

Kompaktowy FC

JF Stoll dołączył do swojej oferty ładowaczy czołowych nowy ładowacz kompaktowy, przeznaczony do małych ciągników. Jest to oferta o tyle interesująca, że pokrywa zaniedbywany do tej pory przez producentów ładowaczy rynek maszyn specjalistycznych.

Czytaj dalej

SVC dla szerokiego postrzegania

Na minionych targach SIMA w Paryżu, Valtra zaprezentowała nową kabinę SVC. Zmiany konstrukcyjne kabiny pozwoliły na wyposażenie prawej jej strony w okno bez słupka, i opcjonalnie bardzo wąskie błotniki, jeszcze bardziej poprawiające widoczność.

Czytaj dalej

Przyczepy samozaładowcze do zbioru zielonki

Zbieracze pokosów umożliwiają zbiór objętościowych produktów paszowych z wałów lub pokosów, ich transport i samoczynny rozładunek na przenośniki lub w miejsce składowania. Ponadto mogą być wykorzystywane jako technologiczne środki transportowe do odbioru i transportu zielonek zbieranych sieczkarniami polowymi.

Czytaj dalej

Przyczepy samozaładowcze do zbioru zielonki ciąg dalszy...

Czytaj dalej

Rolmako - maszyny i części dla rolnictwa

Firma Rolmako rozpoczęła działalność w 1982 roku produkcją maszyn do zbioru buraków cukrowych oraz przyczep rolniczych. Obecnie, po wielu latach, firma wyspecjalizowała się jako producent maszyn rolniczych oraz części zamiennych.

Czytaj dalej

TD 5000 podbija rynek

Zakończony niedawno pierwszy kwartał 2009 roku potwierdził przodującą pozycję New Holland w sprzedaży traktorów rolniczych w Polsce. Dane z rejestracji zebrane z wydziałów komunikacji* pokazują, że najwyższe notowania osiągnęła marka New Holland.

Czytaj dalej

Magazynowanie nasion rzepaku

Zawartość wilgoci w zebranych nasionach rzepaku zależy od terminu i sposobu zbioru, a także od tego, w jakich warunkach atmosferycznych przeprowadzono zbiory. Rzepak zbierany w optymalnym terminie i w warunkach słonecznej pogody może wykazywać wilgotność 8-9%, natomiast zbierany w czasie deszczów często zawiera nawet powyżej 20% wilgoci.

Czytaj dalej

Reklama firmy KSM Trading

Czytaj dalej

Reklama firmy Rol-System

Czytaj dalej

Ogłoszenia drobne

Czytaj dalej

Reklama firmy Bayer

Czytaj dalej

Poprzednie numeryRok 2009


Numer Kwietniowy (56) kliknij tutaj
Numer Marcowy (55) kliknij tutaj
Numer Lutowy (54) kliknij tutaj
Numer Styczniowy (53) kliknij tutaj


Rok 2008


Numer Grudniowy (52) kliknij tutaj
Numer Listopadowy (51) kliknij tutaj
Numer Październikowy (50) kliknij tutaj
Numer Wrześniowy (49) kliknij tutaj
Numer Sierpniowy (48) kliknij tutaj
Numer Lipcowy (47) kliknij tutaj
Numer Czerwcowy (46) kliknij tutaj
Numer Majowy (45) klinkij tutaj
Numer Kwietniowy (44) kliknij tutaj
Numer Marcowy (43) kliknij tutaj
Numer Lutowy (42) kliknij tutaj
Numer Styczniowy (41) kliknij tutaj


Rok 2007


Numer Grudniowy (40) kliknij tutaj
Numer Listopadowy (39) kliknij tutaj
Numer Październikow (38) kliknij tutaj
Numer wrześniowy (37) kliknij tutaj
Numer sierpniowy (36) kliknij tutaj
Numer lipcowy (35) kliknij tutaj
Numer czerwcowy (34) kliknij tutaj
Numer majowy (33) kliknij tutaj
Numer kwietniowy (32) kliknij tutaj
Numer marcowy (31) kliknij tutaj
Numer lutowy (30) kliknij tutaj
Numer styczniowy (29) kliknij tutaj


Rok 2006


Numer grudniowy (28) kliknij tutaj
Numer listopadowy (27) kliknij tutaj
Numer październikowy (26) kliknij tutaj
Numer wrześniowy (25) kliknij tutaj
Numer sierpniowy (24) kliknij tutaj
Numer lipcowy (23) kliknij tutaj
Numer czerwcowy (22) kliknij tutaj
Tutaj znajdą państwo artykuły z numeru majowego 2006 (21)

Nowy numer WRP
Hage Polska
Giełda
Krajowa Rada Izb Rolniczych
Film KSM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     Prawo autorskie 2005 www.wrp.pl design by positiv studio